تبلیغات
سلامت باش salamatbash سیدرضا موسوی-salamatbash سلامت باش به ""سلامت باش ""خوش امدید.لطفا" هرگونه انتقاد و یا پیشنهاد خود را از طریق لینك << نظر یادت نر>> ارسال فرمائید -سیدرضا موسوی

سلامت باش salamatbash

--------
نویسنده : سیدرضا موسوی یکشنبه 9 تیر 1392, ساعت 00 و 22 دقیقه و 12 ثانیه

شناگر بودن‌کافی نیست، خطرمرگ درکمین است!


کیهان : همه ساله با آغاز فصل تابستان و تعطیلات، مسافران زیادی سواحل شمالی و کنار رودخانه ها ودریاچه ها را برای استراحت و گذران تعطیلات انتخاب می كنند.انتخابی که احتمال دارد به علت بی دقتی خانواده ها همیشه هم به خوبی و خوشی وتوامان با خاطرات خوب نباشد و چه بسا یک لحظه غفلت یک عمر پشیمانی به همراه داشته باشد،پشیمانی که دیگر هیچ گونه حاصلی نخواهد داشت.
آمارهای غرق شدگان نشان می دهد كه تنها در سال گذشته بیش ازهزار نفراز مسافران جان خود را براثر غرق شدن در آب دریا یا رودخانه ها از دست داده اند.
ادامه مطلب ...
آمار تكان دهنده ای كه اگردر آن دقیق شویم واقعیت های متاثر كننده ای را خواهیم دید.
در سه شماره گزارش روزنامه کیهان به واکاوی این مهم با آغاز فصل تابستان خواهیم پرداخت.همراه ما در این سلسله گزارش ها باشید.
تابستان داغ وآمارهای داغ تر
همه ساله آمارهایی که از سوی سازمان پزشکی قانونی منتشر می شود گویای این موضوع است که با آمدن تابستان آمار تلفات و قربانیان سوانح غرق شدگی به طرز چشمگیری افزایش می یابد.
به طوری که این آمارها حاكی از آن است فقط درفصل تابستان سال گذشته 517 نفر بر اثر غرق شدگی در کشور جان خود را از دست دادند که حدود نیمی از کل غرق شدگان سال گذشته را در بر می گیرد.
همین طور سازمان پزشکی قانونی کشورنیز اعلام کرده است ، از کل فوتی های غرق‌شدگی در سال گذشته 892 نفر مرد و 182 نفر زن بودند؛ این در حالی است که در سال 1390، 902 مرد و 170 زن بر اثر غرق شدگی در کشور جان باختند.
اما گذشته از آمارهای داغ در فصل تابستان ، غالبا سه استان مازندران،گیلان وخوزستان همواره در راس استان های حادثه خیز در این زمینه بوده اند.
در سال گذشته استان های مازندران با 215 فوتی، خوزستان 143 فوتی و گیلان 107 فوتی بیشترین موارد مرگ ناشی از غرق شدگی را در خود جای داده اند.
نکته حائز اهمیت دیگر این است که بر خلاف تصور بسیاری از هموطنان این حوادث تلخ غرق شدگی فقط متخص دریا نیست و اگر به نکات ایمنی واطمینان بخش توجه نشود چه بسا یک کانال کوچک آب هم می تواند قربانیان زیادی به جا بگذارد .
همان طور که آمارها نشان می دهد در سال گذشته، 335 نفر در دریا، 120 نفر در کانال های آب، 111 نفر در استخر ها، 96 نفر در دریاچه های مصنوعی و اطراف سدها، 41 نفر در دریاچه های طبیعی و 371 نفر در سایر مکان ها که بیشتر رودخانه ها بوده است، جان باخته اند.
بی توجهی و عدم شناخت كافی از آبها
شاید جالب باشد که بدانید بیش از نیمی از غرق شدگان را افرادی تشکیل می دهند که شناگران ماهری بوده اند!
این واقعیت تلخ ودردناک والبته آموزنده ای است،به عبارت دیگر در واقع شنا گر بودن تنها دلیلی بر مصونیت در آب واحیانا هنگام خطرجان سالم بدر بردن نیست،چرا که چه بسیار بودند شناگران وافراد محلی که هم به شنا تسلط داشته وهم شناخت کافی از محیط آب داشتند اما بازهم مقلوب آب های نفس گیر شده اند.
بهمن پرورش غواص و كارشناس نجات غریق مدت 14 سال است كه به صورت حرفه ای درآب های سخت به نجات جان افراد مختلف می پردازد.
او علاوه بر اینكه تا كنون بیش از 86 نفر را در سوانح مختلف از مرگ حتمی نجات داده است ، پیكر غریقان زیادی را نیز از اعماق رودخانه های خروشان وگل آلود،سدهای عمیق و تاریك و چاه های مخوف بیرون آورده وغم خانواده های داغدار زیادی را التیام بخشیده است.
بهمن پرورش در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کیهان درباره فعالیت های خود و علت بسیاری از سوانح غرق شدگی می گوید :”من تا كنون بیش از 14 هزار ساعت عملیات ویژه برای پیدا كردن اجساد غریقان و نجات جان افراد متعددی كه درحین غرق‌شدگی بودند پشت سر گذاشته ام و با این تجربه قابل توجه به نظر من علت بیش از 98 درصد غرق شدگی‌ها نه تنها در كشور ما بلكه در كل جهان به علت عدم شناخت كافی از محیط است .خیلی ها به اشتباه تصور می كنند علت اصلی غرق شدن ،شنا بلد نبودن است در حالی كه این طور نیست وچه بسیار بودند شناگران وماهیگیران قهاری كه سالها در رودخانه‌های خروشان و صعب العبور و یا سدها و دریاچه های عمیق فعالیت شنا داشتند اما خودشان متاسفانه دچار سانحه غرق شدگی شده اند و من پیكرشان را در آب های ایران پیدا كرده ام.
وی می گوید:بی توجهی و عدم شناخت كافی برای ورود به آب های سخت یكی از دلایل اصلی این قبیل سوانح است .
سال گذشته در سد گاوشان سنندج غواصان زیادی را برای پیدا كردن پیكر مهندس صاعدی اعزام كردند كه موفق نشدند و از من درخواست كردند در این عملیات شركت كنم .بلافاصله بعد از اینكه به محل سد رسیدم پیكر این غریق را از اعماق 30 متری سد پیدا كردم و به بیرون منتقل كردم.”
این ناجی غریق وغواص بین المللی در ادامه درباره اینکه چرا خروج پیکر غریقان از آب به راحتی ممکن نیست، می گوید :”بیشترغواصان حتی آموزش دیده در آب های روشن و صاف و تا عمق خاصی می توانند غریق را پیدا كنند‌.غواصی در آب های خروشان با غواصی در دریا تفاوت زیادی دارد .در دریا آب راكد است اما در رودخانه ها و آب های خروشان با موانع زیادی روبه رو می شویم .با من زمانی برای عملیات ها تماس می گیرند كه غریق در آب های مخوفی غرق شده و بعد از چند روز عملیات غواصان دیگر از پیدا كردن آن ناامید شده اند.مثل مرداب هایی كه در عمق چند متری آن درخت و ریشه های تو در تویی وجود دارد یا سدهایی كه آب های سختی دارد یا مثلا چاه های صنعتی با عمق صد متر كه به سدها منتهی می شود و حتی رودخانه های خروشانی مثل سیمره در ایلام كه به صورت عادی هم شناگران حرفه ای شانسی برای زنده ماندن ندارند چه برسد به پیدا كردن یك غریق دیگر .من تا كنون 14 هزار ساعت عملیات سخت و حتی غیرممكن در پرونده دارم كه مدرك محكمی بر این موضوع است.”
هیچ كس متولی نیست !
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر انتقاد وسیع تری نسبت به این موضوع دارد و در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کیهان می گوید:”به طور كلی متولی مشخصی در جامعه برای موضوع ایمنی آب ها و سواحل تفریح وجود ندارد .”
وی می گوید: نیروهای ما بیشتر در مواقع خاص و برای امدادرسانی به كسانی كه دچار سوانح شده اند وارد عمل می شوند.در حالی كه ایمن سازی آب ها و سواحل تفریحی كه بیشتر مقصد گذران تعطیلات خانواده ها محسوب می شود برعهده نهادهای مختلف مانند ستاد تسهیلات سفر و استانداری آن منطقه است.
دکتر مظفر می گوید:اینكه افرادی آموزش‌دیده در این مكان ها مستقر باشند و در موارد خطر بتوانند به مسافران كمك كنند وآنها را ازخطر غرق شدگی نجات دهند بیشتر باید مورد توجه هیئت های نجات غریق واقع شود .خیلی ها تصور می كنند تمامی این اقدامات بر عهده هلال احمر و امداد و نجات است در حالی كه این طور نیست .هرچند ما با توزیع بروشور اطلاعات كاملی نسبت به منطقه وخطرهایی كه ممكن است در آن وجود داشته باشد دراختیار مسافران قرار می دهیم اما نظارت همه جانبه و ایمن سازی گسترده جزو وظایف ما نیست و سایر نهادها باید با یك بررسی جامع و فراگیر به تقسیم وظایف مشتركی دست پیدا كنند واین اقدامات را پیش ببرند تا ما شاهد كاهش هر چه بیشترتلفات در این نواحی باشیم.”
دکتر محمود مظفر در خصوص آمارحوادث سال گذشته می افزاید :”سال گذشته جمعیت ما اعتبارات اندکی در اختیار داشت و بیشتر نیروهای ما به صورت داوطلب در عملیات ها حاضر بودند.
وی ادامه می هد: در سال گذشته ما شاهد چیزی حدود 5 هزار سانحه در سواحل کشور بودیم که این سوانح شامل غرق شدگی،نجات از حادثه،درمان سرپایی و ... می شود. در این بین سواحل استان مازنداران به خصوص شهرهای محمودآباد و بابلسر بیشترین سوانح را داشتند.در استان گیلان هم بندر انزلی ورشت ودر استان گلستان هم ترکمن صحرا و در استان های جنوبی هم سد کارون و رودهای خروشان بیشترین حوادث را در خود جای دادند.”
البته رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر در پایان توصیه هایی را نیز به مسافران می کند و از آنها می خواهد که به طور جدی از شنا در آب های غیر ایمن خودداری کنند.
او یادآور می شود :”بهتر است مسافران هر ساحل و یا هر شهری را هم که برای تفریح و استراحت انتخاب می کنند توجه داشته باشند که حتما نسبت به تهیه بروشور واطلاعات آن ساحل اقدام کنند و بدون در نظر گرفتن خطرهای ممکن وارد آب نشوند.بهتر است شنا هم در ساعت هایی باشد که نجات غریق در ساحل حضور دارد و به هیچ عنوان از قسمت علامت گذاری شده فراتر نروند وحتما قبل از ورود به آب با هر سطح توانایی بازسعی کنند جلیقه نجات تهیه کنند .”
این مقام مسئول همچنین درباره کمبود افراد نجات غریق در سواحل نیز معتقداست :”معمولا فدراسیون نجات غریق تعدادزیادی افراد آموزش دیده ومسلط را در سواحل مختلف بسیج می کند اما الآن به دلیل کمبود اعتبارات این افراد محدوده کمی را می توانند پوشش دهند. “


دسته بندی : اخبار اجتماعی ,
برچسب ها : در سال گذشته ما شاهد چیزی حدود 5 هزار سانحه در سواحل کشور بودیم که این سوانح شامل غرق شدگی , نجات از حادثه , درمان سرپایی و ... می شود. , رئیس سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر در پایان توصیه هایی را نیز به مسافران می کند و از آنها می خواهد که به طور جدی از شنا در آب های غیر ایمن خودداری کنند. , نجات غریق در ساحل حضور دارد و به هیچ عنوان از قسمت علامت گذاری شده فراتر نروند وحتما قبل از ورود به آب با هر سطح توانایی بازسعی کنند جلیقه نجات تهیه کنند , بهمن پرورش من تا كنون بیش از 14 هزار ساعت عملیات ویژه برای پیدا كردن اجساد غریقان و نجات جان افراد متعددی كه درحین غرق‌شدگی بودند پشت سر گذاشته ام و با این تجربه قابل توجه به نظر من علت بیش از 98 درصد غرق شدگی‌ها نه تنها در كشور ما بلكه در كل جهان به علت عدم شناخت كافی از محیط است ,


مطبوعات کشور را با کلیک روی تصاویر روزنامه در سلامت باش


» سونوگرافی غیرضرور و پولی متخصصان زنان ممنوع شد ( شنبه 26 اردیبهشت 1394 )
» هلال احمر ایران در جمع 10 جمعیت برتر دنیا است ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» انتصاب مدیر عامل جدید بیمه سلامت ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» وزیر بهداشت: درمان چاه عمیقی است که پر نمی شود/ برنامه تغییرات بنیادین در آموزش پزشکی ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» تحرک و جنب و جوش عامل اصلی پیش‌گیری از سرطان است ( جمعه 13 تیر 1393 )
» برای بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی وارفارین بهتر از آسپیرین است ( جمعه 13 تیر 1393 )
» نظر یادتون نره ( پنجشنبه 12 تیر 1393 )
» پوکی‌استخوان در کمین مبتلایان به آپنه‌خواب ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» فلفل ضدسرطان پروستات ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» چسب‌های استخوان به جای استخوان مصنوعی ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» استخدام ۷۵۰۰ پزشک و بهورز در شبکه بهداشت کشور ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» اجازه دهید دانش‌آموزان در کلاس بلند شوند! ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» علت خونریزی واژن در بارداری چیست؟ ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» این خوردنی‌ها را با هم نخورید ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» 7 دلیل برای خوردن تخم مرغ صبحانه ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» سرانجام ژن چشمه جوانی کشف شد ! ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» آلوئه ورا را به پوستتان نزنید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سوزاندن چربی با روش های جدید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سخنگوی دولت: 9 میلیارد دلار از دارایی های بلوكه شده ایران آزاد شد ( یکشنبه 19 آبان 1392 )
» عفونت های سیکلوسپور- آیا در خطر هستید؟ ( یکشنبه 19 آبان 1392 )
» سفر وزیر بهداشت به عنوان عضو بنیاد نورآوران سلامت به منطقه زلزله‌زده ورزقان ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» دکتر محمود طباطبایی: پوکی استخوان در زنان 5برابر بیشتر از مردان است ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • رژ لب هایی که موجب سرطان لب می شوند ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آیا تبخال می‌تواند كشنده باشد؟+ درمان سریع ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • بیماری مارفان را بشناسیم ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» رشد 10 درصدی غرق شدگان در خزر ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» نگرانی از کاهش 40 درصدی بودجه بهداشتی كشور ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» وزیر بهداشت: 20 قلم داروی بیماران صعب‌العلاج بیمه می‌شود ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» نامه وزارت بهداشت برای لغو مجوز عرضه شیر فله ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» تکذیب شایعه مرگ تعدادی از هموطنان به دنبال مصرف استامینوفن ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
موضوعات
» اخبار سلامت (314)
» بازار سلامت باش (4)
» آموزش سلامت (143)
» مبارزه با بیماریها (177)
» سلامت کودک (81)
» سلامت روان (60)
» سلامت محیط و حرفه ایی (13)
» سلامت خانواده ( بهداشت خانواده ) (100)
» سلامت دهان و دندان (20)
» اطلاعات داروئی (26)
» دانستنیهای سلامتی (130)
» آشنایی با رشته های شاخه علوم پزشکی و بهداشتی درمانی (6)
» سیاسی اجتماعی (4)
» اخبار بابلسر (21)
» گالری عکس های جالب سلامت باش (4)
» اخبار مازندران (17)
» اخبار علمی (166)
» اخبار علمی ترجمه شده (9)
» دنیای IT آی تی (4)
» اخبار فن آوری (27)
» اخبار اجتماعی (171)
» اخبار هنری (2)
» اخبار روز (54)
» اخبار ورزشی (11)
» اخبار حوادث (10)
» فرصت های شغلی در رشته های بهداشتی و درمانی (3)
» پاسخ ها (3)
» ترفندهای جالب برای کامپیوترتان (18)
» دانلود سرای سلامت خبر (2)
» مطالب برگرفته ار سایت سازمان جهانی بهداشت (1)
» عجیب اما واقعی (73)
» شرح وظایف واحدهای بهداشتی درمانی (8)
» آموزشی (19)
» آیین نامه ها و دستورالعمل های بهداشتی (22)
» آخرین اخبار از شیوع آنفولانزای A نوع ( H1N1) در ایران و جهان (12)
» دانستنیها (69)
» مدیریت و تحول سازمانی (11)
» مناسبت های ملی، مذهبی و بهداشتی روز (79)
» زنگ تفریح (31)

مطالب پربازدید

» چگونه درد آمپول را در کودکان کاهش دهیم؟
» اگر زانو هایتان درد میکند یا صدا میکند این مقاله را بخوانید
» دل عزاییل برای این دو نفر سوخت‎!‎
» رایج ترین نام خانوادگی در بین ایرانیان چیست؟
» عوامل مؤثر درآموزش و یادگیری دانش‌آموزان دچار اختلال یادگیری
» قبل از امتحانات آدامس بجوید
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت دوم و پایانی
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت اول
» خطراتی كه جمعیت جهان را تهدید می‌كند
» پزشکی ایران در عهد ساسانی
» مستر بین از تصادف جان به در برد
» مادر طلبه ناهی از منكر : خانم وزیر بهداشت! این جوانان 20 ساله حال مرا فهمیدند اما شمایی كه مادر هستید، حال مرا نفهمیدید!
» جوان ترها مراقب باشند به بیماری ام اس مبتلا نشوند
» آیا می دانید بیماری ام اس MS چیست؟
» تصاویری از پرموترین دختربچه جهان/ دختر گرگ نما در “گینس” ثبت شد
» تصاویر مترسک از هر مدل!!
» کاریکاتور انواع و اقسام گداها
» عجیب ترین حیوانات دنیا
» تصاویر جدیدترین حیوانات کشف شده در سال 2010
» تصاویر مواد غذایی با طرح های عجیب
» فرش بافته شده از تار عنکبوت
» مضرات لامپ های کم مصرف ! بمب‌های شیمیایی کوچکی که در خانه نگه می‌داریم
» تاریخچه؛ اهداف ، وظایف و واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران:
» چگونه یک نوار قلب را تفسیرکنیم؟
» تبدیل نام خود به فارسی باستان خـــــــــــیـلـــــــــــــی عالیـــــــــــــه!!!!!!!!!!!!!!!شما هم امتخان کنید
» واقعیت های حیرت انگیز در مورد پشه ها
» کشف موجود فضایی در مکزیک
» کشف یک مار بوا با طول بیش از 3 متر در بابلسر
» آمار لحظه به لحظه جهان را در موضوعات مختلف به صورت آنلاین و فارسی ببینید
» مشاهده آنلاین كانال های تلویزیون
» دانستنیها
» منتخبی از تصاویر و آثار جشنواره های شنی برگزار شده در بابلسر
» نکاتی چند در رابطه با مزایا و استفاده از لامپهای کم مصرف
» محل خودکشی هیتلر+ عکس
» باقری لنکرانی بعد از وزارت چه می کند؟
» آیا میدانستید....!؟
» طالع بینی ازدواج
» تصاویری از سیر تکاملی مرسدس بنز
» نقش مرکز سلامت روان جامعه نگر
» تاریخچه تاسوعا 5-10-88
» تاثیرات سوء استفاده از رنگها و اسانسهای خوراكی در طبخ غذاهای خانگی
» منزلت شب قدر
» دكتر کامران باقری لنكرانی
» دکترمرضیه وحید دستجردی
» میلاد امام حسن مجتبی (ع)
» روز بهورز مورخ 12-6-88
» حضرت خدیجه علیها‏السلام
» افسردگی در زنان کارمند بیش از زنان خانه دار است
» اعتلای مدیریت در نظام اداری و ارتقاء منزلت اجتماعی کارکنان دولت
» زندگینامه بزرگ منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی (عج)
» تصاویر مجسمه های شنی
» پخش مستقیم از حرم حضرت اما رضا(ع) وحرم حضرت امام حسین(ع) وحرم حضرت اباالفضل العباس(ع)

لیست سایت های مفید

» دنیایی به نام «من»
» وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
» سازمان جهانی بهداشت(WHO)
» سایت اتحادیه بین المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
» وبلاگ ایدز این هفته مربوط به سازمان ملل
» سایت مرکز کنترل وپیشگیری ازبیماریها
» دانشگاه علوم پزشكی مازندران
» دانشگاه علوم پزشكی بابل
» دانشگاه علوم پزشكی گیلان
» دانشگاه علوم پزشكی گلستان
» دانشگاه علوم پزشكی تهران
» دانشگاه علوم پزشکی مشهد
» آموزش آنلاین و رایگان زبان انگلیسی( OLC )
» دانشگاه تربیت معلم
» دانشگاه تربیت مدرس
» دانشگاه امام صادق(ع)
» پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
» پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
» پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
» سید محمد خاتمی
» دکتر محمود احمدی نژاد
» مجلس شورای اسلامی
» كتابخانه ملی ایران
» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
» کاریابی
» خبرگزاری جمهوری اسلامی
» خبرگزاری مهر
» خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)
» خبرگزاری میراث فرهنگی
» خبرگزاری فارس
» روزنامه ایران
» روزنامه اطلاعات
» روزنامه جمهوری اسلامی
» روزنامه جام جم
» مازندنومه
» مزرعه گل کامران
» ایران ورزشی
» روزنامه کیهان
» مجتمع فنی تهران
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سلامت باش- سایت اصلی : سیدرضا موسوی کارشناس سلامت

مقدمه :
به راستی سلامت چیست؟ و
چرا در جوامع پیشرفته امروز نیز، سلامت به عنوان یک مسأله ی همچنان جدی، پر رنگ و دغدغه آفرین است؟

معمولاً وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ ناخود آگاه پزشک و بیمارستان و بستر بیماری به ذهن متبادر می شود. اما واقعیت این است که این معنا از سلامت، تنها بخشی از آن مفهوم را افاده می کند. وقتی می گوییم سلامت، هم سلامتی جسم در نظر است و هم سلامت روان از آن مراد می شود. سلامت جسم و روان مثل زنجیر به هم وابسته اند؛ و هر یک تقویت کننده ی دیگری است . امروزه وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ جنبه روانی و به خصوص اجتماعی آن نیز مطرح است. چون در حالی می توان توقع داشت فرد فرد جامعه از روانی سالم برخوردار باشند؛ که مناسبات اجتماعی سالم باشد.
مثلی است که می گوید: «سلامت همه چیز نیست. اما همه چیز بدون سلامت هیچ است» .

این وب نوشته کاملا"بصورت خصوصی و با هزینه شخصی اداره می شود و هیچ ارتباطی با اداره یا نهاد دولتی یا غیردولتی ندارد.
ضمنا"برای حفظ اصول اخلاقی و امانت داری، ::: salamtbash سلامت باش::: را به عنوان منبع مورد استفاده، ذکر فرمایید.
ایجاد کننده وبلاگ : سیدرضا موسوی


Msn bot last visit powered by  Bots Visit free counters Iranbloglist.com Free counter and web stats