تبلیغات
سلامت باش salamatbash سیدرضا موسوی-salamatbash سلامت باش به ""سلامت باش ""خوش امدید.لطفا" هرگونه انتقاد و یا پیشنهاد خود را از طریق لینك << نظر یادت نر>> ارسال فرمائید -سیدرضا موسوی

سلامت باش salamatbash

--------
نویسنده : سیدرضا موسوی سه شنبه 9 آبان 1391, ساعت 15 و 32 دقیقه و 24 ثانیه
قولنـج‌تان را نشکنید!

قولنـج‌تان را نشکنید!

شاید شما هم جزو آن دسته از مردم باشید که گهگاه با به صدا درآوردن انگشتان دست، گردن یا مهره‌های کمرشان، اصطلاحا قولنجشان را می‌شکنند. شاید دیده باشید کسانی را که این کار را پیوسته و مدام انجام می‌دهند. آیا از خود پرسیده‌اید علت این صدا چیست؟ اگر خودتان هم جزو این افراد هستید، خوب است در‌ این باره بیشتر بدانید: داخل مفصل، مایعی وجود دارد که به حرکت آسان‌ تر استخوان‌های مجاور یکدیگر کمک می کند. در این مایع، غیر از مواد مختلف، گازهای گوناگونی نیز وجود دارند. افزایش حجم مفصل که با کشش انگشت ایجاد می‌شود، فشار داخل مفصل را کاهش می دهد و یک حالت مکش و خلاً در آن ایجاد می‌کند. کاهش فشار و حالت مکش باعث می‌شوند که گاز‌های محلول در مایع مفصل به صورت حباب در‌آیند و ترکیدن این حباب‌ها باعث ایجاد صدا و آرامش شخص می‌شود و کم کم این مساله به صورت عادت در می‌آید. این حالت در مفاصل دیگر بدن نیز با درجات کمتری می‌تواند ایجاد شود.
ادامه مطلب ...
شخص با ایجاد حداکثر دامنه حرکت در مفصل موجب کشش آن مفصل شده و پس از ترکیدن حباب‌های‌ گاز راحت می‌شود و چون حل شدن گازها نیاز به زمان دارد، به همین دلیل در صورت تکرار این کار، تا مدتی هیچ صدایی از مفصل شنیده نمی‌شود. به این کار در اصطلاح شکستن قولنج می‌گویند که یا خود شخص موفق می‌شود قولنج را بشکند یا شخص دیگری آن را برایش انجام می‌دهد.به گفته متخصصان، قولنج كردن ناحیه پشت می تواند به دلیل گرفتگی عضلانی در اثر انجام حركات ناگهانی ورزشی و كارهای سنگین، مشكلات گوارشی، قرار گرفتن در معرض سرما و گرما، قرارگیری در وضعیت یكسان به مدت طولانی یا كمبود مواد معدنی مانند كلسیم و منیزیم در بدن باشد و گاه ممکن است با علائم بیماری قلبی و عروقی اشتباه گرفته شود. آسیب های ناشی از شکستن قولنج به نظر برخی از کارشناسان، هنوز ثابت نشده که آیا صدا در آوردن از مفاصل موجب آسیب جدی به آنها می‌شود یا خیر، ولی می‌توان گفت با گذشت زمان و تکرار این عادت، بافت‌های نرم اطراف مفصل آسیب می‌بینند و روی دامنه حرکتی مفصل اثر می‌گذارند. حرکت دادن ناگهانی گردن یا ستون فقرات و به‌خصوص فشار روی مهره‌ها یا حرکت ناگهانی گردن توسط شخصی دیگر برای به اصطلاح شکستن قولنج، گذشته از آسیب شدیدی که می‌تواند به مفاصل مهره‌ها بزند، ممکن است باعث گرفتگی و اسپاسم شدید و دردناک عضلات اطراف شود که درمان خاص خود را نیاز خواهد داشت. اگر این امر به صورت عادت درآید، مهره‌ها به تدریج ساییده می شوند.با این حال برخی از متخصصان بر این باورند که شکستن قولنج کمر، گردن و به ویژه انگشت‌ها برای رفع خستگی، شاید موجب احساس راحتی شود، اما عارضه ساییدگی زودرس مفصل‌ها را به دنبال خواهد آورد. با نخستین نشانه‌های ساییدگی، درد و التهاب مفاصل به ویژه در انگشت‌ها و گردن که حساس‌تر از مهره‌های کمر هستند شروع خواهد شد و در میان انگشتان دست، انگشت شست بیش از انگشتان دیگر در معرض خطر است.چرخش ناگهانی در ناحیه گردن و به ویژه کمر هم بسیار خطرناک است و آسیب‌های ستون فقرات و عضلات گردن را شدیدتر می‌کند. شکستن قولنج به سبب ایجاد حس راحتی و رفع موقت خستگی، ممکن است سبب تکرار و عادت به انجام عمل شود. تکرار و عادت، افزون بر ایجاد اختلال وابستگی روانی، خرابی‌ها و آسیب‌های مفصلی را زودتر و شدیدتر پیش می‌آورد. پس تا آنجا که می‌توانید از شکستن قولنج مفاصل‌تان خودداری کنید. درمان قولنج با انجام درمان های فیزیوتراپی بهبود می یابد و در صورت رد كردن علل مهم تر مثل بیماری های قلبی و عروقی انجام روش های درمانی چون ماساژ و استراحت كامل می تواند به روند تسریع بهبودی این بیماری كمك فراوانی كند و درصورت طولانی شدن قولنج در افراد بررسی علل مهم تر همچون انجام آزمایش های بیشتر ضروری است.

پیشگیری به توصیه متخصصان --لازم است برای پیشگیری از ابتلا به قولنج به وضعیت بدن در طول روز توجه داشته باشیم و در صورت انجام كار یكنواخت به ازای هر یك ساعت 10 دقیقه وضعیت بدن را تغییر بدهیم. همچنین تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن ازجمله كلسیم و منیزیم نیز از بروز قولنج پیشگیری می‌كند.در صورتی که عادت دارید از مفاصل خود صدا درآورید، سعی کنید با مشغول کردن خود به کارهای دیگر، این عادت را از خود دور کنید. اگر شش ماه این عمل را انجام ندهید، برای همیشه راحت خواهید شد. با برنامه‌های منظم ورزشی و ورزش‌های کششی کم کم قدرت عضلات و انعطاف ‌پذیری مفاصل افزایش می‌یابد و تدریجا احساس شکستگی قولنج از بین می‌رود. اگر پس از فعالیت‌های ورزشی احساس می‌کنید به شکستن قولنج نیاز دارید، نشان دهنده این است که ورزش را به طور صحیح انجام نمی‌دهید و پس از آن دچار گرفتگی عضلات شده یا احساس قولنج می‌کنید.
برای پیشگیری از بروز دردهای عضلانی پس از انجام حرکات ورزشی، توجه به این نکات می تواند مفید باشد:1- قبل از ورزش سنگین، با حرکات ورزشی سبک خود را گرم کنید.2- پس از ورزش، با حرکات کششی و سبک خود را سرد کنید.3- هنگام ورزش نگذارید بدن شما خشک شود و مرتب آب بنوشید.در هنگام ورزش ممکن است اختلال الکترولیت در بدن ایجاد شود؛ بنابراین با نوشیدن مایعات مناسب محتوی مواد معدنی از این پدیده جلوگیری کنید.4- متناسب با نوع ورزش، کالری مورد نیاز خود را تامین کنید.5- در صورتی که ورزش حرفه‌ ای انجام می‌دهید، در زمان‌های مناسب از ماساژورهای مطلع و به طور علمی استفاده کنید. فیزیوتراپی نیز می‌تواند کمک‌ کننده باشد. باید توجه داشت که صدای مفصل همیشه ناشی از شکستن قولنج نیست و بعضی از مفاصل ما حین انجام بعضی حرکات یا هنگام راه رفتن صدا می‌دهند. اگر صدا با درد همراه نباشد، معمولا چیز مهمی نیست و در دوره ای از زندگی وجود دارد و خود به خود از بین می‌رود؛ ولی اگر ماندگار بود و باعث ناراحتی شد یا درد داشت، باید به ارتوپد مراجعه کرد؛ زیرا ممکن است علت آن عوامل مختلفی مانند ساییده شدن نسوج نرم اطراف مفصل روی برجستگی‌های استخوانی، ضایعات منیسک، ضایعات غضروفی یا رباط‌ها‌ی اطراف مفصل باشد. نکته دیگر اینکه، مفهوم قولنج در علم پزشکی قدیم با امروز فرق می‌کند. در قدیم هر عضوی از اعضای بدن قولنج مخصوص خود را داشت؛ مثل قولنج کبد که باعث دردهای شدید سمت راست شکم می‌شود، قولنج کلیه که به صورت دردهای شدید و متناوب ناحیه کلیه با انتشار به ناحیه زیر شکم خود را نشان می‌دهد و قولنج روده که باعث دردهای متناوب و ناراحت‌‌ کننده شکم می‌ شود اما امروزه مشخص شده که تمامی این موارد به دلیل اسپاسم‌های متناوب عضلات صاف در عضو مربوطه است.

منابع: خبرگزاری های ایسنا، ایرنا و پایگاه اطلاع رسانی تبیان

دسته بندی : آموزش سلامت ,
برچسب ها : قولنـج‌تان را نشکنید! , شاید شما هم جزو آن دسته از مردم باشید که گهگاه با به صدا درآوردن انگشتان دست , گردن یا مهره‌های کمرشان , اصطلاحا قولنجشان را می‌شکنند. , افزایش حجم مفصل که با کشش انگشت ایجاد می‌شود , فشار داخل مفصل را کاهش می دهد و یک حالت مکش و خلاً در آن ایجاد می‌کند. , برای پیشگیری از بروز دردهای عضلانی پس از انجام حرکات ورزشی , توجه به این نکات می تواند مفید باشد ,


مطبوعات کشور را با کلیک روی تصاویر روزنامه در سلامت باش


» سونوگرافی غیرضرور و پولی متخصصان زنان ممنوع شد ( شنبه 26 اردیبهشت 1394 )
» هلال احمر ایران در جمع 10 جمعیت برتر دنیا است ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» انتصاب مدیر عامل جدید بیمه سلامت ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» وزیر بهداشت: درمان چاه عمیقی است که پر نمی شود/ برنامه تغییرات بنیادین در آموزش پزشکی ( جمعه 18 اردیبهشت 1394 )
» تحرک و جنب و جوش عامل اصلی پیش‌گیری از سرطان است ( جمعه 13 تیر 1393 )
» برای بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی وارفارین بهتر از آسپیرین است ( پنجشنبه 12 تیر 1393 )
» نظر یادتون نره ( پنجشنبه 12 تیر 1393 )
» پوکی‌استخوان در کمین مبتلایان به آپنه‌خواب ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» فلفل ضدسرطان پروستات ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» چسب‌های استخوان به جای استخوان مصنوعی ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» استخدام ۷۵۰۰ پزشک و بهورز در شبکه بهداشت کشور ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» اجازه دهید دانش‌آموزان در کلاس بلند شوند! ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» علت خونریزی واژن در بارداری چیست؟ ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» این خوردنی‌ها را با هم نخورید ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» 7 دلیل برای خوردن تخم مرغ صبحانه ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» سرانجام ژن چشمه جوانی کشف شد ! ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» آلوئه ورا را به پوستتان نزنید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سوزاندن چربی با روش های جدید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سخنگوی دولت: 9 میلیارد دلار از دارایی های بلوكه شده ایران آزاد شد ( یکشنبه 19 آبان 1392 )
» عفونت های سیکلوسپور- آیا در خطر هستید؟ ( شنبه 18 آبان 1392 )
» سفر وزیر بهداشت به عنوان عضو بنیاد نورآوران سلامت به منطقه زلزله‌زده ورزقان ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» دکتر محمود طباطبایی: پوکی استخوان در زنان 5برابر بیشتر از مردان است ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • رژ لب هایی که موجب سرطان لب می شوند ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آیا تبخال می‌تواند كشنده باشد؟+ درمان سریع ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • بیماری مارفان را بشناسیم ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» رشد 10 درصدی غرق شدگان در خزر ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» نگرانی از کاهش 40 درصدی بودجه بهداشتی كشور ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» وزیر بهداشت: 20 قلم داروی بیماران صعب‌العلاج بیمه می‌شود ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» نامه وزارت بهداشت برای لغو مجوز عرضه شیر فله ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» تکذیب شایعه مرگ تعدادی از هموطنان به دنبال مصرف استامینوفن ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
موضوعات
» اخبار سلامت (314)
» بازار سلامت باش (4)
» آموزش سلامت (143)
» مبارزه با بیماریها (177)
» سلامت کودک (81)
» سلامت روان (60)
» سلامت محیط و حرفه ایی (13)
» سلامت خانواده ( بهداشت خانواده ) (100)
» سلامت دهان و دندان (20)
» اطلاعات داروئی (26)
» دانستنیهای سلامتی (130)
» آشنایی با رشته های شاخه علوم پزشکی و بهداشتی درمانی (6)
» سیاسی اجتماعی (4)
» اخبار بابلسر (21)
» گالری عکس های جالب سلامت باش (4)
» اخبار مازندران (17)
» اخبار علمی (166)
» اخبار علمی ترجمه شده (9)
» دنیای IT آی تی (4)
» اخبار فن آوری (27)
» اخبار اجتماعی (171)
» اخبار هنری (2)
» اخبار روز (54)
» اخبار ورزشی (11)
» اخبار حوادث (10)
» فرصت های شغلی در رشته های بهداشتی و درمانی (3)
» پاسخ ها (3)
» ترفندهای جالب برای کامپیوترتان (18)
» دانلود سرای سلامت خبر (2)
» مطالب برگرفته ار سایت سازمان جهانی بهداشت (1)
» عجیب اما واقعی (73)
» شرح وظایف واحدهای بهداشتی درمانی (8)
» آموزشی (19)
» آیین نامه ها و دستورالعمل های بهداشتی (22)
» آخرین اخبار از شیوع آنفولانزای A نوع ( H1N1) در ایران و جهان (12)
» دانستنیها (69)
» مدیریت و تحول سازمانی (11)
» مناسبت های ملی، مذهبی و بهداشتی روز (79)
» زنگ تفریح (31)

مطالب پربازدید

» چگونه درد آمپول را در کودکان کاهش دهیم؟
» اگر زانو هایتان درد میکند یا صدا میکند این مقاله را بخوانید
» دل عزاییل برای این دو نفر سوخت‎!‎
» رایج ترین نام خانوادگی در بین ایرانیان چیست؟
» عوامل مؤثر درآموزش و یادگیری دانش‌آموزان دچار اختلال یادگیری
» قبل از امتحانات آدامس بجوید
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت دوم و پایانی
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت اول
» خطراتی كه جمعیت جهان را تهدید می‌كند
» پزشکی ایران در عهد ساسانی
» مستر بین از تصادف جان به در برد
» مادر طلبه ناهی از منكر : خانم وزیر بهداشت! این جوانان 20 ساله حال مرا فهمیدند اما شمایی كه مادر هستید، حال مرا نفهمیدید!
» جوان ترها مراقب باشند به بیماری ام اس مبتلا نشوند
» آیا می دانید بیماری ام اس MS چیست؟
» تصاویری از پرموترین دختربچه جهان/ دختر گرگ نما در “گینس” ثبت شد
» تصاویر مترسک از هر مدل!!
» کاریکاتور انواع و اقسام گداها
» عجیب ترین حیوانات دنیا
» تصاویر جدیدترین حیوانات کشف شده در سال 2010
» تصاویر مواد غذایی با طرح های عجیب
» فرش بافته شده از تار عنکبوت
» مضرات لامپ های کم مصرف ! بمب‌های شیمیایی کوچکی که در خانه نگه می‌داریم
» تاریخچه؛ اهداف ، وظایف و واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران:
» چگونه یک نوار قلب را تفسیرکنیم؟
» تبدیل نام خود به فارسی باستان خـــــــــــیـلـــــــــــــی عالیـــــــــــــه!!!!!!!!!!!!!!!شما هم امتخان کنید
» واقعیت های حیرت انگیز در مورد پشه ها
» کشف موجود فضایی در مکزیک
» کشف یک مار بوا با طول بیش از 3 متر در بابلسر
» آمار لحظه به لحظه جهان را در موضوعات مختلف به صورت آنلاین و فارسی ببینید
» مشاهده آنلاین كانال های تلویزیون
» دانستنیها
» منتخبی از تصاویر و آثار جشنواره های شنی برگزار شده در بابلسر
» نکاتی چند در رابطه با مزایا و استفاده از لامپهای کم مصرف
» محل خودکشی هیتلر+ عکس
» باقری لنکرانی بعد از وزارت چه می کند؟
» آیا میدانستید....!؟
» طالع بینی ازدواج
» تصاویری از سیر تکاملی مرسدس بنز
» نقش مرکز سلامت روان جامعه نگر
» تاریخچه تاسوعا 5-10-88
» تاثیرات سوء استفاده از رنگها و اسانسهای خوراكی در طبخ غذاهای خانگی
» منزلت شب قدر
» دكتر کامران باقری لنكرانی
» دکترمرضیه وحید دستجردی
» میلاد امام حسن مجتبی (ع)
» روز بهورز مورخ 12-6-88
» حضرت خدیجه علیها‏السلام
» افسردگی در زنان کارمند بیش از زنان خانه دار است
» اعتلای مدیریت در نظام اداری و ارتقاء منزلت اجتماعی کارکنان دولت
» زندگینامه بزرگ منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی (عج)
» تصاویر مجسمه های شنی
» پخش مستقیم از حرم حضرت اما رضا(ع) وحرم حضرت امام حسین(ع) وحرم حضرت اباالفضل العباس(ع)

لیست سایت های مفید

» دنیایی به نام «من»
» وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
» سازمان جهانی بهداشت(WHO)
» سایت اتحادیه بین المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
» وبلاگ ایدز این هفته مربوط به سازمان ملل
» سایت مرکز کنترل وپیشگیری ازبیماریها
» دانشگاه علوم پزشكی مازندران
» دانشگاه علوم پزشكی بابل
» دانشگاه علوم پزشكی گیلان
» دانشگاه علوم پزشكی گلستان
» دانشگاه علوم پزشكی تهران
» دانشگاه علوم پزشکی مشهد
» آموزش آنلاین و رایگان زبان انگلیسی( OLC )
» دانشگاه تربیت معلم
» دانشگاه تربیت مدرس
» دانشگاه امام صادق(ع)
» پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
» پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
» پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
» سید محمد خاتمی
» دکتر محمود احمدی نژاد
» مجلس شورای اسلامی
» كتابخانه ملی ایران
» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
» کاریابی
» خبرگزاری جمهوری اسلامی
» خبرگزاری مهر
» خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)
» خبرگزاری میراث فرهنگی
» خبرگزاری فارس
» روزنامه ایران
» روزنامه اطلاعات
» روزنامه جمهوری اسلامی
» روزنامه جام جم
» مازندنومه
» مزرعه گل کامران
» ایران ورزشی
» روزنامه کیهان
» مجتمع فنی تهران
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سلامت باش- سایت اصلی : سیدرضا موسوی کارشناس سلامت

مقدمه :
به راستی سلامت چیست؟ و
چرا در جوامع پیشرفته امروز نیز، سلامت به عنوان یک مسأله ی همچنان جدی، پر رنگ و دغدغه آفرین است؟

معمولاً وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ ناخود آگاه پزشک و بیمارستان و بستر بیماری به ذهن متبادر می شود. اما واقعیت این است که این معنا از سلامت، تنها بخشی از آن مفهوم را افاده می کند. وقتی می گوییم سلامت، هم سلامتی جسم در نظر است و هم سلامت روان از آن مراد می شود. سلامت جسم و روان مثل زنجیر به هم وابسته اند؛ و هر یک تقویت کننده ی دیگری است . امروزه وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ جنبه روانی و به خصوص اجتماعی آن نیز مطرح است. چون در حالی می توان توقع داشت فرد فرد جامعه از روانی سالم برخوردار باشند؛ که مناسبات اجتماعی سالم باشد.
مثلی است که می گوید: «سلامت همه چیز نیست. اما همه چیز بدون سلامت هیچ است» .

این وب نوشته کاملا"بصورت خصوصی و با هزینه شخصی اداره می شود و هیچ ارتباطی با اداره یا نهاد دولتی یا غیردولتی ندارد.
ضمنا"برای حفظ اصول اخلاقی و امانت داری، ::: salamtbash سلامت باش::: را به عنوان منبع مورد استفاده، ذکر فرمایید.
ایجاد کننده وبلاگ : سیدرضا موسوی


Msn bot last visit powered by  Bots Visit free counters Iranbloglist.com Free counter and web stats