تبلیغات
سلامت باش salamatbash سیدرضا موسوی-salamatbash سلامت باش به ""سلامت باش ""خوش امدید.لطفا" هرگونه انتقاد و یا پیشنهاد خود را از طریق لینك << نظر یادت نر>> ارسال فرمائید -سیدرضا موسوی

سلامت باش salamatbash

--------

مضرات لامپ های کم مصرف ! بمب‌های شیمیایی کوچکی که در خانه نگه می‌داریم


روند استفاده از لامپ‌های کم مصرف و تبلیغ روزافزون آن در رسانه‌ها ایجاب می‌کند که مردم به صورت آگاهانه با معایب و مضرات آن آشنا شوند و با توجه به اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها و گرایش مردم به استفاده از لامپ‌های کم مصرف، این ضرورت بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند


درست از زمانی که لامپ های کم مصرف به جامعه مصرف معرفی شد،حرف و حدیث هایی نیز درباره آن ها به گوش می رسید. گروهی می پرسیدند این که برخی افراد می گویند نور این لامپ ها سرطان زاست چقدر واقعیت دارد؟

آیا همه انواع این لامپ ها خطرناک است یا تنها لامپ های سفید خطرناک است؟ لامپ های رنگی چطور؟ اصلا انواع بی خطر و استاندارد و یا خطرزا و غیر استاندارد در بازار وجود دارد؟ آیا این که گفته می شود نزدیک شدن به این لامپ تا ۳۰ سانتی متری خطرناک است درست است؟ می گویند اگر شکسته شود در محیط مواد سرطان زا پخش می کند، این گفته چقدر صحت دارد؟ استفاده در محیط های بسته خطرناک تر است یا در تمام محیط ها پرتوزایی دارد؟ زنان به این پرتوها حساس ترند یا کودکان؟ پوست سفید یا سبزه چطور؟ و این ها تنها چند پرسش از شاید صدها پرسشی است که در جامعه درباره این وسایل مطرح است و البته مصرف کنندگان حق دارند پاسخ این سوال ها را دریافت کنند.

البته کارشناسان مزایای استفاده را از این لامپ ها از منظر اقتصاد ملی و اقتصاد خانوار نگریسته و بر این باورند که میزان مصرف کم انرژی در این لامپ ها به اقتصاد ملی کمک و در مجموع مصرف انرژی را در کشور کم می کند و این موضوع تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی در کشور (گفته می شود در ایران به اندازه کشور چین انرژی مصرف می شود)دارد. در بخش اقتصاد خانواده و سبد هزینه خانوار نیز مصرف این گونه لامپ ها می تواند به پایین آوردن هزینه های خانوار کمک کند.

ولی برخی دیگر از کارشناسان معتقدند اگر از این لامپ ها به درستی استفاده نشود همانند بمب های کوچک شیمیایی در خانه و حتی در زباله ها عمل می‌کنند. در این گزارش تلاش می شود ضمن برشمردن مضرات و معایب این لامپ ها شیوه استفاده بهینه را از آن با هدف کم کردن آسیب های احتمالی به مردم آموزش دهیم و اکنون که بر اثر تبلیغات، بسیاری از لامپ های رشته ای تبدیل به لامپ کم مصرف شده، آگاهی مردم نسبت به این لامپ ها بیشتر شود.

نور مضر

موضوع مزایا و معایب لامپ های کم مصرف را با کارشناس ارشد مدارهای باز الکترونیکی شاغل در صنایع الکترونیک دالاس واقع در ایالات متحده آمریکا مطرح می کنیم. وی ابتدا لامپ های موجود بازار را که برای مصارف خانگی تولید می شود به دو دسته مهتابی (فلورسنت) و آفتابی (رشته ای خلاء) تقسیم می کند و می گوید: در لامپ های آفتابی حدود ۹۵ درصد انرژی الکتریسیته تبدیل به گرما می شود و تنها ۵ درصد صرف روشنایی و تولید نور می شود و از این نظر هیچ توجیه علمی (از نظر مصرف انرژی) برای استفاده از این لامپ ها وجود ندارد و تقریبا در تمامی دنیا استفاده از این لامپ ها منسوخ شده است، اما این نکته را نباید از نظر دور نگاه داشت که لامپ های آفتابی تنها همین یک عیب مهم را داشتند و نور آن ها و ضایعات آن ها پس از طی شدن دوره استفاده (به حالت سوخته و یا شکسته) زیان قابل توجهی برای محیط زیست نداشت، به ویژه این که تنگستن آن ها سریع مستهلک می شد و حباب (شیشه)آن ها نیز به دلیل نازک بودن و در معرض نور بودن به مدت طولانی در مدت کمتر از چند سال تبدیل به پودر سیلیس و سایر ترکیبات معدنی می شد.

«سعید امین» درباره لامپ های مهتابی نیز می گوید: در صنایع خانگی حدود ۲۰ سال است که استفاده از این لامپ ها (انواع شکل داده شده و تزئینی) رایج شده و جسته و گریخته از معایب آن ها مطالبی منتشر می شود که در پاره ای از موارد مستند علمی هم ندارد؛ از جمله این که اثر نور آن ها بر زنان و کودکان بیشتر است یا این که موجب برنزه شدن پوست سفید و متعاقب آن سرطان پوست و...می شود. ضمن این که این سیستم ها(انواع لامپ های فلورسنت) البته مزایایی نیز دارد که تنها یکی از آن ها کم مصرف بودن آن هاست. وی برخی از معایب این لامپ ها را که از نظر علمی به اثبات رسیده است، تشریح می کند و می افزاید: این لامپ ها(فلورسنت) دارای شرایط تغییر فرکانس نوری هستند به این معنا که در هر لحظه چندین بار نور آن شدت و ضعف دارد که البته با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و تنها دستگاه های الکترونیکی فرکانس سنج این موضوع را می تواند به خوبی تشخیص دهد و این تغییر فرکانس برای چشم انسان بسیار خطرناک است.

وی اضافه می کند: دوم این که خاصیت یونیزاسیون نور لامپ های مهتابی به اثبات رسیده است و در بلندمدت می تواند ضایعات عمقی در بافت و ضایعات سطحی در پوست انسان و موجودات زنده دیگر ایجاد کند. علاوه بر این ، نور این لامپ ها بر بافت های گیاهی زنده، یون های موجود در آب و هوا و تولیدات صنعتی که در ساخت آن ها از بافت های زنده استفاده شده نیز اثر منفی دارد از این رو هیچ گاه توصیه نمی شود که در مرغداری ها، گلخانه ها، لابراتوارهای داروسازی و هم چنین در موسساتی که از پوست و چرم، محصولات مختلف تولید می شود از این لامپ ها استفاده شود زیرا بر بافت طبیعی اثر منفی دارد و موجب فساد زودرس آن می شود.

بمب های شیمیایی کوچک

«امین» شکسته این لامپ ها را به مراتب خطرناک تر از نور آن ها عنوان می کند و می افزاید: در ساخت این لامپ ها فناوری دقیقی به کار می رود که به کمک آن، مدت عمر این لامپ ها دقیقا تعیین می شود به عبارت دیگر این لامپ ها باید از روز اول که روشن شد تا مدت زمان مشخص که معمولا ۵ تا ۱۰ هزار ساعت است(و باید روی جعبه مشخصات فنی آن دقیقا عنوان شود) روشن بماند و پس از آن در شرایط کاملا ایمن(حتی اگر هم چنان روشن باشد) از چرخه مصرف خارج و در شرایطی که پروتکل جهانی آن نیز تنظیم شده، معدوم و نابود شود. اما به این شرایط در ایران عمل نشده و تا زمانی که این لامپ ها شکسته نشود مورد استفاده قرار می گیرد و متاسفانه در میان زباله ها رها می شوند و همانند یک بمب شیمیایی کوچک به آلوده کردن محیط می پردازند که عوارض آن بسیار وخیم است (اگر یک لامپ کم مصرف پای یک درخت شکسته شود، در کمتر از دو ماه آن درخت خشک می شود و تا چند سال دیگر هیچ گیاهی در آن محدوده رشد نخواهد کرد).

«امین» توصیه های استفاده هم زمان را از این لامپ ها به همراه لامپ های آفتابی نیز شنیده است و در این باره می گوید: مستند علمی برای این کار وجود ندارد، اما برخی از کارشناسان بر این باورند که نور لامپ های آفتابی (رشته ای) تا حدودی اثرات منفی لامپ های مهتابی را خنثی می کند که من در این مورد نمی توانم اظهارنظر دقیق بکنم، اما این نکته را درنظر داشته باشید که استفاده از لامپ های کم مصرف رنگی به مراتب بهتر از لامپ های مهتابی با نور سفید است.

این کارشناس ارشد مدارهای الکترونیکی تفاوتی بین لامپ های مهتابی با فرمت های (اشکال) مختلف قائل نیست و درباره این سوال که چرا پیش از این درباره مضرات لامپ های مهتابی سنتی(لوله ای) این سخنان گفته نمی شد، می گوید: لامپ های کم مصرف فعلی در حقیقت شکل تغییر یافته لامپ های مهتابی سنتی است اما به دلیل گسترش استفاده از لامپ های مهتابی شکل دار، مضرات آن ها نیز به طور وسیع مطرح شده است.

«سعید امین» بر این باور است که بهترین شیوه استفاده از لامپ های کم مصرف استفاده از آن ها در اماکن عمومی و آن هم در ارتفاع بیش از ۴ متر از سطح زمین است تا هم استفاده کنندگان کمتر در معرض این نور باشند(چون محل عمومی است و تردد در آن همواره جریان دارد) و هم فاصله لامپ ها تا زمین تا حدودی موجب استهلاک اشعه در فضا می شود، بنابراین استفاده از این لامپ ها در منازل، اماکن تجاری، بیمارستان ها و اماکنی که به طور مداوم افراد در معرض این نور قرار می گیرند ، توصیه نمی شود.

مضر برای چشم

در کنار فواید اقتصادی زیاد این لامپ ها، مضرات چشمی آن ها را نباید از نظر دور داشت.

«شاهرخ میلان» پزشک متخصص و جراح چشم نور لامپ های کم مصرف را زیان آور دانسته و می گوید: براساس تحقیقات، استفاده از لامپ ها ی کم مصرف برای چشم مضر است و سبب تسریع در تشکیل آب مروارید و کاهش شفافیت سفیدی چشم می شود.

وی پیشنهاد می کند: در صورتی که صنعتکاران ایرانی محفظه هایی برای لامپ ها بسازند که روکشی از جنس مقاوم به اشعه ماورای بنفش داشته باشد، تاثیرگذاری منفی این لامپ ها بر روی چشم کاهش خواهد یافت.

دکتر «میلان» با اشاره به اثرات زیان آور اشعه ماورای بنفش منعکس شده بر روی پوست (بر اثر استفاده از لامپ های کم مصرف) به شبکه خبر می گوید: اشعه ماورای بنفش این لامپ ها سبب بروز لکه های پوستی، کدورت پوست و حتی پیری زودرس پوست می شود.

این جراح و متخصص بیماری چشم با بیان این که ساختمان داخلی این لامپ ها از بخارات بسیار سمی جیوه تهیه شده است، یادآور می شود این لامپ ها از نظر زیست محیطی به شدت سمی است و حتی در جمع آوری لامپ های فرسوده نیز باید تدابیر جدی توسط سازمان های مربوطه اندیشیده شود.

مشکلی نیست مطمئن باشید

در این بین «لیانی» مدیر بخش برق و الکترونیک وزارت صنایع بخشی از اظهارات کارشناسی مطرح شده را تایید می کند و بخشی دیگر را فاقد ارزش علمی می داند. وی درباره استاندارد بودن این لامپ ها می گوید: لامپ های کم مصرفی که در بازار داخلی با نرخ دولتی عرضه می شوند دارای استانداردهای لازم هستند و ما به هیچ وجه قبول نمی کنیم که این لامپ ها از استانداردهای جهانی تبعیت نمی کنند زیرا دولت و وزارت نیرو هرگز از ورود کالایی که فاقد استانداردهای لازم باشد و طول عمر کمی داشته باشد، حمایت نمی کنند. از طرفی ورود این لامپ ها تابع شرایط سختی است، پس نمی تواند فاقد کیفیت لازم باشد.

وی در پاسخ به این سوال که خبر سرطان زا بودن نور این لامپ ها را چگونه تحلیل می کنید، می گوید بحث سرطان زا بودن بحث دیگری است که در همه جای دنیا مطرح است ولی ما اعتقاد داریم این لامپ ها مانند لامپ های مهتابی معمولی هستند این لامپ ها از تکنولوژی CFL بهره مندند و لامپ های مهتابی (معمولی) از تکنولوژی FL، پس ضرر این لامپ ها به اندازه لامپ های مهتابی است نه بیشتر و ممکن است این لامپ ها خطری داشته باشند ولی در حد ناچیزی است مانند هر وسیله دیگری. اگر بخواهیم تا این حد حساس باشیم باید بگوییم تلویزیون و سایر کالاها هم خطر دارند.

 خطرناک اگر بشکند

مهندس «آقا میری» مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خراسان رضوی مضر بودن استفاده از لامپ های کم مصرف را پس از شکستن این لامپ ها می داند و می گوید: در تکنولوژی ساخت این لامپ ها، نوعی پودر ویژه مورد استفاده قرار می گیرد که قرار گرفتن و پخش این گرد در محیط پس از شکسته شدن لامپ برای محیط زیست بسیار خطرناک است. این مقام مسئول خطر آفرین بودن نور این لامپ ها را تایید نمی کند و می گوید: دلیلی برای زیان آور بودن نور این لامپ ها برای انسان ارائه نشده بنابراین نمی توان این ایراد را گرفت.

در دیگر کشورها چطور؟

استفاده از لامپ های کم مصرف اختصاص به ایران ندارد و در بسیاری از کشورهای جهان تبلیغ برای استفاده از این لامپ ها روزافزون است. با یک داروساز ایرانی مقیم کانادا موضوع را مطرح می کنیم و وی در پاسخ به این سوال که در کانادا وضعیت استفاده از این لامپ ها چگونه است، می گوید: در آمریکای شمالی و کانادا نیز بحث صرفه جویی انرژی از اولویت ها است و از این رو استفاده از این لامپ ها و وسایل برقی کم مصرف تبلیغ می شود در این جا نیز توصیه می شود که ضمن جایگزین کردن لامپ های کم مصرف با لامپ های رشته ای و استفاده ترکیبی از آن، مضرات احتمالی را به حداقل برسانیم.

یک شهروند مالزیایی که خود را متخصص مولتی مدیا (ارتباطات چند رسانه ای) معرفی می کند نیز در پاسخ ما می گوید: در مالزی با این که بیش از نیمی از برق کشور از نیروگاه های هسته ای تامین می شود، تبلیغ برای استفاده از این لامپ ها روزافزون و گرایش مردم نیز بسیار زیاد است.

وی می افزاید: در مالزی که سیستم برق دو گانه وجود دارد (۱۱۰ ولت و ۲۲۰ولت) توصیه شده که از لامپ های کم مصرف که با ۱۱۰ ولت کار می کنند استفاده شود.

یک شهروند آمریکایی نیز از استفاده گسترده از این لامپ ها در آمریکا به ما می گوید: تقریبا استفاده از لامپ های رشته ای در ایالات متحده آمریکا منسوخ شده با این حال هرازگاهی اخباری درباره آسیب های ناشی از لامپ های کم مصرف منتشر می شود که البته تاثیر قابل توجهی در میزان مصرف ندارد.

وی می گوید: استقبال عمومی از لامپ های کم مصرف خوب است و این لامپ ها قیمت بالایی هم دارند.

ضرورت تدوین یک آیین نامه

تکنولوژی تولید محصولات الکترونیکی ایجاب می کند که تولید و استفاده از آن تابع مقررات خاصی باشد تا استفاده کنندگان را دچار مشکل و عوارض نکند این مقررات در عرف بین المللی پروتکل نامیده می شود و اکنون احداث شرکت های بزرگ صنایع، استفاده از تولیدات صنعتی، قرارگرفتن تولیدات فرسوده در چرخه بازیافت، جمع آوری، بسته بندی و دپوی ضایعات صنعتی دارای پروتکل ویژه است.

کارشناسان بر این باورند با توجه به نوین بودن لامپ های یک بار مصرف و ناآشنایی استفاده کنندگان از این محصولات، باید مردم آموزش های لازم را در این خصوص ببینند تا کمتر دچار مشکل شوند.

در این پروتکل باید نحوه شناسایی لامپ های یک بار مصرف، شیوه محاسبه نور مورد نیاز، آموزش حذف ضایعات این لامپ ها و به کارگیری لامپ متناسب با محل مصرف و رعایت نکات بهداشتی درباره این محصول را آموزش داد. همان گونه که در بسیاری از کشورهای جهان برای کوچک ترین ادوات الکترونیکی پروتکل تدوین می شود و از طریق رسانه های عمومی به مردم آموزش داده می شود.

به هر حال روند استفاده از لامپ های کم مصرف و تبلیغ روزافزون آن در رسانه ها ایجاب می کند که مردم به صورت آگاهانه با معایب و مضرات آن آشنا شوند و با توجه به اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها و گرایش مردم به استفاده از لامپ های کم مصرف، این ضرورت بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

منبع: شبکه نیوز

مطبوعات کشور را با کلیک روی تصاویر روزنامه در سلامت باش


» سونوگرافی غیرضرور و پولی متخصصان زنان ممنوع شد ( شنبه 26 اردیبهشت 1394 )
» هلال احمر ایران در جمع 10 جمعیت برتر دنیا است ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» انتصاب مدیر عامل جدید بیمه سلامت ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» وزیر بهداشت: درمان چاه عمیقی است که پر نمی شود/ برنامه تغییرات بنیادین در آموزش پزشکی ( شنبه 19 اردیبهشت 1394 )
» تحرک و جنب و جوش عامل اصلی پیش‌گیری از سرطان است ( جمعه 13 تیر 1393 )
» برای بیماران دچار فیبریلاسیون دهلیزی وارفارین بهتر از آسپیرین است ( جمعه 13 تیر 1393 )
» نظر یادتون نره ( پنجشنبه 12 تیر 1393 )
» پوکی‌استخوان در کمین مبتلایان به آپنه‌خواب ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» فلفل ضدسرطان پروستات ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» چسب‌های استخوان به جای استخوان مصنوعی ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» استخدام ۷۵۰۰ پزشک و بهورز در شبکه بهداشت کشور ( جمعه 29 فروردین 1393 )
» اجازه دهید دانش‌آموزان در کلاس بلند شوند! ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» علت خونریزی واژن در بارداری چیست؟ ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» این خوردنی‌ها را با هم نخورید ( سه شنبه 13 اسفند 1392 )
» 7 دلیل برای خوردن تخم مرغ صبحانه ( دوشنبه 12 اسفند 1392 )
» سرانجام ژن چشمه جوانی کشف شد ! ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» آلوئه ورا را به پوستتان نزنید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سوزاندن چربی با روش های جدید ( یکشنبه 10 آذر 1392 )
» سخنگوی دولت: 9 میلیارد دلار از دارایی های بلوكه شده ایران آزاد شد ( یکشنبه 19 آبان 1392 )
» عفونت های سیکلوسپور- آیا در خطر هستید؟ ( یکشنبه 19 آبان 1392 )
» سفر وزیر بهداشت به عنوان عضو بنیاد نورآوران سلامت به منطقه زلزله‌زده ورزقان ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» دکتر محمود طباطبایی: پوکی استخوان در زنان 5برابر بیشتر از مردان است ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • رژ لب هایی که موجب سرطان لب می شوند ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» آیا تبخال می‌تواند كشنده باشد؟+ درمان سریع ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» • بیماری مارفان را بشناسیم ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» رشد 10 درصدی غرق شدگان در خزر ( دوشنبه 29 مهر 1392 )
» نگرانی از کاهش 40 درصدی بودجه بهداشتی كشور ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» وزیر بهداشت: 20 قلم داروی بیماران صعب‌العلاج بیمه می‌شود ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» نامه وزارت بهداشت برای لغو مجوز عرضه شیر فله ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
» تکذیب شایعه مرگ تعدادی از هموطنان به دنبال مصرف استامینوفن ( دوشنبه 8 مهر 1392 )
موضوعات
» اخبار سلامت (314)
» بازار سلامت باش (4)
» آموزش سلامت (143)
» مبارزه با بیماریها (177)
» سلامت کودک (81)
» سلامت روان (60)
» سلامت محیط و حرفه ایی (13)
» سلامت خانواده ( بهداشت خانواده ) (100)
» سلامت دهان و دندان (20)
» اطلاعات داروئی (26)
» دانستنیهای سلامتی (130)
» آشنایی با رشته های شاخه علوم پزشکی و بهداشتی درمانی (6)
» سیاسی اجتماعی (4)
» اخبار بابلسر (21)
» گالری عکس های جالب سلامت باش (4)
» اخبار مازندران (17)
» اخبار علمی (166)
» اخبار علمی ترجمه شده (9)
» دنیای IT آی تی (4)
» اخبار فن آوری (27)
» اخبار اجتماعی (171)
» اخبار هنری (2)
» اخبار روز (54)
» اخبار ورزشی (11)
» اخبار حوادث (10)
» فرصت های شغلی در رشته های بهداشتی و درمانی (3)
» پاسخ ها (3)
» ترفندهای جالب برای کامپیوترتان (18)
» دانلود سرای سلامت خبر (2)
» مطالب برگرفته ار سایت سازمان جهانی بهداشت (1)
» عجیب اما واقعی (73)
» شرح وظایف واحدهای بهداشتی درمانی (8)
» آموزشی (19)
» آیین نامه ها و دستورالعمل های بهداشتی (22)
» آخرین اخبار از شیوع آنفولانزای A نوع ( H1N1) در ایران و جهان (12)
» دانستنیها (69)
» مدیریت و تحول سازمانی (11)
» مناسبت های ملی، مذهبی و بهداشتی روز (79)
» زنگ تفریح (31)

مطالب پربازدید

» چگونه درد آمپول را در کودکان کاهش دهیم؟
» اگر زانو هایتان درد میکند یا صدا میکند این مقاله را بخوانید
» دل عزاییل برای این دو نفر سوخت‎!‎
» رایج ترین نام خانوادگی در بین ایرانیان چیست؟
» عوامل مؤثر درآموزش و یادگیری دانش‌آموزان دچار اختلال یادگیری
» قبل از امتحانات آدامس بجوید
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت دوم و پایانی
» جریان‌های شکافنده مهمترین علت غرق شدگی در دریای خزر-قسمت اول
» خطراتی كه جمعیت جهان را تهدید می‌كند
» پزشکی ایران در عهد ساسانی
» مستر بین از تصادف جان به در برد
» مادر طلبه ناهی از منكر : خانم وزیر بهداشت! این جوانان 20 ساله حال مرا فهمیدند اما شمایی كه مادر هستید، حال مرا نفهمیدید!
» جوان ترها مراقب باشند به بیماری ام اس مبتلا نشوند
» آیا می دانید بیماری ام اس MS چیست؟
» تصاویری از پرموترین دختربچه جهان/ دختر گرگ نما در “گینس” ثبت شد
» تصاویر مترسک از هر مدل!!
» کاریکاتور انواع و اقسام گداها
» عجیب ترین حیوانات دنیا
» تصاویر جدیدترین حیوانات کشف شده در سال 2010
» تصاویر مواد غذایی با طرح های عجیب
» فرش بافته شده از تار عنکبوت
» مضرات لامپ های کم مصرف ! بمب‌های شیمیایی کوچکی که در خانه نگه می‌داریم
» تاریخچه؛ اهداف ، وظایف و واحدهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران:
» چگونه یک نوار قلب را تفسیرکنیم؟
» تبدیل نام خود به فارسی باستان خـــــــــــیـلـــــــــــــی عالیـــــــــــــه!!!!!!!!!!!!!!!شما هم امتخان کنید
» واقعیت های حیرت انگیز در مورد پشه ها
» کشف موجود فضایی در مکزیک
» کشف یک مار بوا با طول بیش از 3 متر در بابلسر
» آمار لحظه به لحظه جهان را در موضوعات مختلف به صورت آنلاین و فارسی ببینید
» مشاهده آنلاین كانال های تلویزیون
» دانستنیها
» منتخبی از تصاویر و آثار جشنواره های شنی برگزار شده در بابلسر
» نکاتی چند در رابطه با مزایا و استفاده از لامپهای کم مصرف
» محل خودکشی هیتلر+ عکس
» باقری لنکرانی بعد از وزارت چه می کند؟
» آیا میدانستید....!؟
» طالع بینی ازدواج
» تصاویری از سیر تکاملی مرسدس بنز
» نقش مرکز سلامت روان جامعه نگر
» تاریخچه تاسوعا 5-10-88
» تاثیرات سوء استفاده از رنگها و اسانسهای خوراكی در طبخ غذاهای خانگی
» منزلت شب قدر
» دكتر کامران باقری لنكرانی
» دکترمرضیه وحید دستجردی
» میلاد امام حسن مجتبی (ع)
» روز بهورز مورخ 12-6-88
» حضرت خدیجه علیها‏السلام
» افسردگی در زنان کارمند بیش از زنان خانه دار است
» اعتلای مدیریت در نظام اداری و ارتقاء منزلت اجتماعی کارکنان دولت
» زندگینامه بزرگ منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی (عج)
» تصاویر مجسمه های شنی
» پخش مستقیم از حرم حضرت اما رضا(ع) وحرم حضرت امام حسین(ع) وحرم حضرت اباالفضل العباس(ع)

لیست سایت های مفید

» دنیایی به نام «من»
» وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
» سازمان جهانی بهداشت(WHO)
» سایت اتحادیه بین المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت
» وبلاگ ایدز این هفته مربوط به سازمان ملل
» سایت مرکز کنترل وپیشگیری ازبیماریها
» دانشگاه علوم پزشكی مازندران
» دانشگاه علوم پزشكی بابل
» دانشگاه علوم پزشكی گیلان
» دانشگاه علوم پزشكی گلستان
» دانشگاه علوم پزشكی تهران
» دانشگاه علوم پزشکی مشهد
» آموزش آنلاین و رایگان زبان انگلیسی( OLC )
» دانشگاه تربیت معلم
» دانشگاه تربیت مدرس
» دانشگاه امام صادق(ع)
» پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
» پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی
» پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
» سید محمد خاتمی
» دکتر محمود احمدی نژاد
» مجلس شورای اسلامی
» كتابخانه ملی ایران
» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
» کاریابی
» خبرگزاری جمهوری اسلامی
» خبرگزاری مهر
» خبرگزاری ورزش ایران (ایپنا)
» خبرگزاری میراث فرهنگی
» خبرگزاری فارس
» روزنامه ایران
» روزنامه اطلاعات
» روزنامه جمهوری اسلامی
» روزنامه جام جم
» مازندنومه
» مزرعه گل کامران
» ایران ورزشی
» روزنامه کیهان
» مجتمع فنی تهران
» لیست لینک ها

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سلامت باش- سایت اصلی : سیدرضا موسوی کارشناس سلامت

مقدمه :
به راستی سلامت چیست؟ و
چرا در جوامع پیشرفته امروز نیز، سلامت به عنوان یک مسأله ی همچنان جدی، پر رنگ و دغدغه آفرین است؟

معمولاً وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ ناخود آگاه پزشک و بیمارستان و بستر بیماری به ذهن متبادر می شود. اما واقعیت این است که این معنا از سلامت، تنها بخشی از آن مفهوم را افاده می کند. وقتی می گوییم سلامت، هم سلامتی جسم در نظر است و هم سلامت روان از آن مراد می شود. سلامت جسم و روان مثل زنجیر به هم وابسته اند؛ و هر یک تقویت کننده ی دیگری است . امروزه وقتی از سلامت سخن به میان می آید؛ جنبه روانی و به خصوص اجتماعی آن نیز مطرح است. چون در حالی می توان توقع داشت فرد فرد جامعه از روانی سالم برخوردار باشند؛ که مناسبات اجتماعی سالم باشد.
مثلی است که می گوید: «سلامت همه چیز نیست. اما همه چیز بدون سلامت هیچ است» .

این وب نوشته کاملا"بصورت خصوصی و با هزینه شخصی اداره می شود و هیچ ارتباطی با اداره یا نهاد دولتی یا غیردولتی ندارد.
ضمنا"برای حفظ اصول اخلاقی و امانت داری، ::: salamtbash سلامت باش::: را به عنوان منبع مورد استفاده، ذکر فرمایید.
ایجاد کننده وبلاگ : سیدرضا موسوی


Msn bot last visit powered by  Bots Visit free counters Iranbloglist.com Free counter and web stats